داستانک یا داستان مینی مالیستی چیست؟

داستانک یا داستان کوتاه کوتاه یا مینیمال همه عناصر داستان کوتاه را در خود جمع دارد جز آنکه این عناصر با ایجاز و اختصار همراه است. غالبا داستانک یک لطیفه گسترش یافته ایست که استادانه ساخته شده است، مثل داستانک های آنتوان چخوف و اُ هنری. این دو نویسنده در خلق این نوع داستانک ها تبحر و مهارت خاصی دارند.

داستانک های چخوف عمیق و در خاطر ماندنی است مانند داستانک های (مرگ کارمند)، (حربا) و (خواب آلود). در میان داستانهای فارسی (ماهی و جفتش) نوشته ابراهیم گلستان، (مادلن) هدایت و (عدل) چوبک نیز داستانک محسوب می شوند.

داستانک غالبا شروعی بی مقدمه دارد و نه تنها پایان غافلگیر کننده ندارد، بلکه گاهی پایان را باز می گذارد. معمولا با زبان روزمره به وقایع روزمره می پردازد و در واقعیت مبالغه میکند. داستانک تأمل در لحظه هاست.

از خصیصه های مهم اغلب داستانهای مینیمالیستی داشتن طرح ساده و سَر راست است. در این نوع داستانها طرح چندان پیچیده و تودرتو نیست. در بعضی داستانها طرح چنان ساده می شود که به نظر می رسد اصلاً حادثه ای رخ نمی دهد. از خصوصیت های دیگر داستانهای مینیمالیستی محدودیت زمان و مکان است. به دلیل کوتاهی حجم روایت داستان، زمان رویداد و حوادث بسیار کوتاه است و اغلب یک موقعیت کوتاه و برشی از زندگی برای روایت داستانی انتخاب می شود. داستانک معمولا یک لحظه خاص از زندگی شخصیت اصلی داستان را به نمایش می گذارد.

از ویژگی مهم داستانک این است که از هر فرصتی برای خواندن یک داستانک، می توان استفاده کرد. مثلا در فاصله ی نوشیدن یک فنجان چای یا نسکافه. داستانک، یا داستان کوتاه کوتاه، مینیمال ، احتیاج زمان است.

منابع:

۱-دانشنامه فارس

۲-کتاب داستانکها ترجمه ناصر غیاثی، ناشر همشهری

۳-http://www.aftabir.com

۴-http://www.forum.98ia.com

۵-http://roazane.persianblog.ir

 

برچسب,,,,,,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *